Derin dondurucu tercihi yapmak zor işmiş. Araştırdıkça, derin dondurucu tavsiyelerini okudukça sorular artıyor. “No frost mu, statik mi daha iyi?”, “Sandık tipi mi olsun, çekmeceli mi?” Net hacmi, yıllık tüketimi, dondurma kapasitesi, saklama süresi, teknik özellikleri, fiyatı vs derken araştırma epey derinleşti ve uzadı. En sonunda Arçelik 2171 DY A++ no frost derin dondurucuyu almaya karar verdim.

Arçelik 2171 DY nasıl bir derin dondurucu, neden Arçelik 2171 DY no frost derin dondurucuyu tercih ettim, başka hangi alternatifler vardı, nereden aldım, kaç liraya aldım gibi soruların cevapları ile Arçelik 2171 DY kullanan biri olarak 2171 DY hakkındaki yorumlarımı, beğendiğim ve beğenmediğim yönlerini de paylaşarak Arçelik 2171 DY derin dondurucuyu ayrıntılı olarak inceleyeceğim.

Arçelik 2171 DY No Frost Derin Dondurucu Video İnceleme

Videoda değindiğim tüm konular hakkında daha detaylı bilgileri ve fotoğrafları inceleme yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Derin Dondurucu Seçimi

No Frost Derin Dondurucu mu Daha İyi, Statik Derin Dondurucu mu?

Sandık tipi derin dondurucuları hem fazla yer kapladıkları hem de içindekilere erişim açısından kullanışlı olmadıkları için kolayca eledim ve dikey derin donduruculara, yani çekmeceli olanlara yöneldim. Derin dondurucu tercihinde en belirleyici soruyla baş başa kaldım: “No frost mu, statik mi?” (Bu arada bir de statiklerin biraz daha gelişmişi olan “low frost” seçeneği de var.)

Statik derin dondurucu ile no frost arasındaki en temel fark: Statik dondurucuların karlanma / buzlanma yapması ve yılda en az bir kez bu karlanmayı / buzlanmayı temizleyecek olmanız. No frost dondurucularda ise bu iş otomatik olarak yapılıyor.

Statik dondurucuların avantajları: No frostlara göre daha az elektrik harcıyor, daha hızlı donduruyor, daha sessiz çalışıyor, daha az arıza çıkarıyor ve daha ucuza satılıyor.

No frost dondurucuların avantajları: Statik dondurucular gibi karlanma ve buzlanma yapmıyor, çekmecelerin sıkışma veya kırılma derdi olmuyor.

Sonuç olarak no frost-statik tercihi tamamen kişinin beklentilerine ve bütçesine bağlı bir tercih.

8 yıl önce buzdolabı alırken de aynı ikilemde kalmış ve fiyat ve tüketim avantajını göz önünde bulundurarak Profilo low frost buzdolabı almıştım. Aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi dondurucu kısmının duvarlarında yılda 1 cm kadar karlanma oluyor ve bunu temizlemek çok da zor olmuyor.

Profilo lowfrost buzdolabı dondurucu bölümü

Ama birçok çekmecesi olan büyük bir derin dondurucu istiyorduk ve onu temizlemek buzdolabının dondurucu bölmesini temizlemek kadar kolay olmayacaktı. Bu yüzden no frost derin dondurucu almaya karar verdik.

Peki Hangi No Frost Derin Dondurucuyu Almalı?

No frost derin dondurucu almaya karar verdikten sonra sıra marka ve model tercihine geldi. Piyasada 2.000 TL’den 20.000 TL ‘ye kadar derin dondurucu bulmak mümkün. Tabii ki bu noktada en iyi özellikleri en makul fiyata veren derin dondurucuyu bulabilmek önemli.

Geleceği de düşündüğümüz için almışken yüksek kapasiteli bir derin dondurucu alalım diyorduk. Bu yüzden en az 7 bölmeli derin donduruculara odaklandım. Forumlarda en çok önerilen derin dondurucular başta olmak üzere beğendiğim ürünlerden oluşan aşağıdaki kıyaslama tablosunu yaptım.

Derin Dondurucu Karşılaştırma Tablosu

Evimdeki bütün beyaz eşyalar fiyat / performans açısından başarılı olan Profilo’dan almıştım. Yine ilk baktığım marka Profilo oldu ama Profilo’nun no frost derin dondurucusu artık piyasada bulunmuyordu. Aynı gruptan olan Bosch ve Siemens’in no frost dondurucularının fiyatları 4.300 TL’den başlıyordu.

Bunun dışında Vestel’e, Uğur’a ve Arçelik grubundakilere baktım. Bunlar arasında fiyatına göre kapasite, elektrik tüketimi, ses seviyesi ve dondurma kapasitesi ile saklama süresinin iyi olması açısından Arçelik ve Grundig modelleri ön plana çıkıyordu. Arçelik 2171 DY modelini bayide inceledim ama Arçelik 2171 DY’nin muadili olan Beko 7371 DF ve Grundig GFNE 7291 modelini bulunduğum çevredeki bayilerde bulamadım.

Güncelleme (08.08.2020): Canlı görme imkanı bulamasam da forumlarda paylaşılan teknik fiş görselleri sonucunda Beko 7371 DF, Arçelik 2171 DY ve Grundig GFNE 7291 model derin dondurucular teknik özellik olarak birbirinin aynısı olduğundan artık eminim. Sadece çekmece tasarımları farklı. Bu yüzden hangisinin fiyatı daha uygunsa o tercih edilebilir.

Yakın ilçelerdeki bayileri arayıp fiyat aldım ve Chippin uygulamasında 190 lira puan kampanyası olunca Arçelik 2171 DY modelini tercih ettim.

Arçelik 2171 DY Derin Dondurucu Özellikleri

Arçelik 2171 DY no frost derin dondurucunun tüm özelliklerine internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkün değil ne yazık ki. Aynı gruptan olan Grundig firmasının internet sitesinde ürünlerle ilgili daha çok bilgi var.

Arçelik internet sitesi 2171 DY ürün sayfası ve ürünün içinden çıkan dokümanlardan yola çıkarak Arçelik 2171 DY derin dondurucunun özellikleri:

ÖLÇÜLER
Boyutlar (Y x G x D): 171,4 cm x 59,5 cm x 65,5 cm
Ağırlık: 65 kg
Güç Kablosu Uzunluğu: 2 m

TÜKETİM BİLGİLERİ
Enerji Sınıfı: A++
Günlük Enerji Tüketimi (25°C’de): 0.66 kwh
Yıllık Enerji Tüketimi (25°C’de): 241 kwh

Arçelik 2171 DY Enerji Etiketi
Arçelik 2171 DY Enerji Etiketi

GENEL ÖZELLİKLERİ
No frost soğutma sistemi
7 bölmeli (2 kapaklı bölme + 5 çekmece)
• 290 L brüt hacim – 250 L net hacim
39 dB ses seviyesi
ProSmart™ Inverter Kompresör

Arçelik 2171 DY ProSmart Inverter Kompresör Motor
Arçelik 2171 DY ProSmart Inverter Kompresör

• SN-T iklim sınıfı
• Açık tip kondanser
Elektronik gösterge (LCD ekran)
Joker özelliği (Soğutucu veya dondurucu olarak kullanabilme)
Hızlı dondurma bölmesi
Hızlı dondurma (24 saat boyunca -27 derece)
Hızlı soğutma (1 saat boyunca 1 derece)
20 kg günlük dondurma kapasitesi
Elektrik kesintisinde 30 saat soğuk tutabilme
• Alınlıkta LED aydınlatma

Arçelik 2171 DY Led Aydınlatma
Arçelik 2171 DY Led Aydınlatma

Kapı açık alarmı
• Kapı yönü değiştirme
• Kolay kapı açma mekanizması

Arçelik 22171 DY Teknik Bilgi Fişi

Arçelik 2171 DY Derin Dondurucu Yorum

Gelelim Arçelik 2171 Dy hakkındaki yorumlarıma, beğendiğim ve beğenmediğim yönlerine:

Öncelikle no frost olması büyük rahatlık. Çekmecelerin ve gıdaların karlanması, birbirine yapışması veya kırılması derdi yok. Elektrik tüketimi açısından daha iyi alternatifler vardı ama 2171 DY’nin tüketim değerleri iyi düzeyde. Led aydınlatması yeterli ve kullanışlı. Kapı açık alarmına sahip olması da diğer bir artısı.

Beğenmediğim yönleri ise ilk çekmecesinin kızaklı olmadığı için çekmece tam açıldığından -inceleme videosunda gösterdiğim gibi- çekmece aşağı ya fazla sarkıyor. Yine derin dondurucunun tüm bölmelerinde cam raf olmasını tercih ederdim.

Ses seviyesinin 39 dB olduğu söylense de aynı ses seviyesine sahip buzdolabımdan daha gürültülü çalışıyor (Videoda da çıkardığı sesi aktarmaya çalıştım.) Neyse ki motor her zaman bu ses seviyesinde çalışmıyor, kapak açılmadığı sürece genellikle ses çıkarmıyor. Belki de bendeki üründe problem vardır. İleride bu sorun çözülürse gelişmeleri yine buradan aktarırım.

Derin dondurucunun güç kablosu 2 metre uzunlukta. Kullanım kılavuzunda ürünün uzatma kablosuna veya çoklu prize bağlanmaması gerektiğinden bahsedilmiş ama kablosu yeterince uzun olmadığı için uzatma kablosu kullanmak zorunda kaldık.

Beğendiğim yönleri:
No frost özelliği sayesinde karlanma ve buzlanma yapmaması
Elektrik tüketimi düşük
Led Aydınlatma ve kapı açık alarmı kullanışlı

Beğenmediğim yönleri:
İlk çekmecesi, diğerleri dibi kızaklı değil
Tüm bölmelerin altında cam raf yok
Bazen gürültülü çalışıyor
Güç kablosu daha uzun olabilirdi.

Sonuç olarak Arçelik 2171 Dy’den genel olarak memnun kaldım, fiyat performans açısından başarılı olduğunu düşünüyorum ve tavsiye ediyorum.