Bosch TKA6A044, Philips HD7461/20, Sinbo SCM-2938 Filtre Kahve Makinesi Karşılaştırma

Bir süredir french pressten filtre kahve makinesine geçiş yapmayı düşünüyorduk. Bir indirim fırsatı yakalayınca küçük bir filtre kahve makinesi araştırması yapıp Bosch KA6A044 ComfortLine filtre kahve makinesini satın aldık. Yakınlarımda Philips ve Sinbo marka filtre kahve makinesi kullananları da bulunca bu üç makineyi yan yana getirip karşılaştırdık. Yaptığımız kahveleri de 5 kişiye tattırıp yorumlarını aldık.

Şimdi sırasıyla Bosch TKA6A044 ComfortLine, Phillips HD7461/20 Daily Collection ve Sinbo SCM-2938 filtre kahve makinelerini olumlu ve olumsuz yönleriyle yakından inceleyelim:

Video

Bosch, Philips ve Sinbo Filtre Kahve Makinesi Karşılaştırma Video

Bosch TKA6A044

Bosch TKA6A044 ComfortLine Filtre Kahve Makinesi İnceleme

Bosch ComfortLine filtre kahve makinesi siyah (TKA6A043), beyaz (TKA6A041) ve kırmızı (TKA6A044) olmak üzere üç farklı renk seçeneğiyle satılıyor. Biz, kırmızı olan modeli tercih ettik çünkü makineyi canlı gördüğümüzde kırmızı rengini siyahtan daha çok beğendik.

bosch comfortline filtre kahve makineleri

Bosch ComfortLine filtre kahve makinesinin sıra dışı bir dizaynı var. Su haznesinin tasarımı sebebiyle ürün, diğer makinelerden enlemesine daha büyük, daha fazla yer kaplıyor.

Bosch ComfortLine filtre kahve makinesinin özelliklerine tek tek ayrıntılı bir şekilde bakalım:

Boyutlar ve ağırlık: 285 x 355 x 230 mm (GxYxD) – 2.0 kg

Güç: 1000-1200 Watt

Kapasite: 1.25 litre (10-15 fincan) kapasiteli cam sürahi / demlik / karaf

Çıkarılabilir su haznesi: Ürünün su haznesi makinenin yan tarafında yer alıyor ve kolayca çıkarılıp takılabiliyor. Su haznesinin çıkarılabilir olması, hem su doldururken hem de temizlerken büyük kolaylık sağlıyor. Ayrıca su haznesinin kapağı delikli olduğu için kapağı çıkarmadan da kolayca su doldurulabiliyor.

Bosch TKA6A044 ComfortLine Filtre Kahve Makinesi İnceleme

Filtre haznesi: Bosch filtre kahve makinesinin filtre haznesi öne doğru çekilerek açılıyor. Büyük bir filtre haznesi var, 4 numara (1×4) filtre kağıtları bu bölüme tam sığıyor.

Damlama önleme: Kahve hazırlandığı sırada veya kahve hazırlandıktan sonra demlik alınırken kahve, ısıtıcı tabana damlamıyor.

Otomatik kapanma: Bosch TKA6A044 filtre kahve makinesi varsayılan olarak 40 dakika sonra otomatik olarak kapanıyor. Ancak bu ayarı 20 dakikaya indirebiliyor veya 60 dakikaya çıkarabiliyorsunuz.

Aroma+: Ürünün aroma tuşuna basıldığında devreye giren Aroma+ fonksiyonu, suyun geçiş hızını ayarlayarak daha yoğun bir kahve tadı elde etmenizi sağlıyor. Minimum seviyede su ile yaptığımız denemelerde demleme zamanı pek değişmedi ama aroma fonksiyonu aktifken kahvenin tadı biraz daha sert oldu.

3’lü kolay kireç temizleme: Sudaki kireç hem kahvenin tadını bozuyor hem de demlenme süresini etkiliyor. Özellikle tadını etkilediğini deneyerek gördük. Bu yüzden mümkün olduğunca kireçsiz su kullanmak gerekiyor. Bosch ComfortLine filtre kahve makinesinde kullandığınız suyun sertliğini seçebiliyorsunuz. Seçtiğiniz ayara göre belli bir süre sonra makine, LED sinyal vererek kireç temizleme işlemi yapmanız için sizi uyarıyor.

Bosch TKA6A044 ComfortLine filtre kahve makinesinin özellikleri genel olarak bu şekilde. Diğer makinelere göre artı ve eksi yönlerinden yazının son bölümünde bahsedeceğim. Önce diğer makinelerin özelliklerine de bir bakalım.

Philips HD7461/20

Philips HD7461/20 Daily Collection Filtre Kahve Makinesi İnceleme

En çok satılan filtre kahve makinelerinden olan Philips HD7461/20 Daily Collection filtre kahve makinesi parlak siyah bir plastik gövdeye sahip. Bir bölümü paslanmaz çelik kasaya sahip olan HD7462/20 model numaralı versiyonu da piyasada mevcut.

Philips Daily Collection serisi  Filtre Kahve Makineleri

Philips Daily Collection filtre kahve makinesinin özelliklerine de tek tek göz atalım:

Boyutlar ve ağırlık: 240 x 330 x 210 mm (GxYxD) – 1.42 kg

Güç: 1000 Watt

Kapasite: 1.2 litre (10-15 fincan) kapasiteli cam sürahi / demlik / karaf

Aroma karıştırıcı çubuk: Sürahinin içindeki bu çubuk, kahvenin doğrudan karafın tabanına erişmesini ve buradan karafa yayılmasını sağlıyor. Bu sayede kahvenin lezzetinin ilk fincandan son fincana kadar eşit olacağı iddia ediliyor.

Su haznesi: Ürünün su haznesi makinenin arka kısmında yer alıyor ve çıkarılamıyor. Su haznesi ile filtre haznesi aynı kapak altında yer alıyor. Üst kapağı kaldırarak su dolduruluyor. Ürünün yan kısmında su seviyesi göstergesi mevcut, doldurulan suyun miktarı buradan takip edilebiliyor.

Philips HD7461/20 Daily Collection Filtre Kahve Makinesi İnceleme

Filtre haznesi: Philips Daily filtre kahve makinesinin filtre haznesine üst kapak kaldırılarak ulaşılıyor. Filtre haznesi tamamen plastik, çıkarılıp bulaşık makinesinde yıkanabiliyor. 4 numara (1×4) filtre kağıtlarının tam sığdığı büyük bir filtre haznesi var.

Damlama önleme: Kahve hazırlandığı sırada veya kahve hazırlandıktan sonra demlik alınırken kahve, ısıtıcı tabana damlamıyor.

Otomatik kapanma: Philips HD7461 filtre kahve makinesi, kahve hazırlandıktan 30 dakika sonra enerji tasarrufu ve güvenlik sebebiyle otomatik olarak kapanıyor.

Sinbo SCM-2938

Sinbo SCM-2938 Filtre Kahve Makinesi İnceleme

En çok satılan filtre kahve makineleri arasında uygun fiyatıyla dikkat çeken Sinbo SCM-2938 filtre kahve makinesinden bahsedeceğim son olarak. Sinbo SCM-2938 mat siyah renkte tamamen plastik bir gövdeye sahip. Malzeme kalitesine karşılaştırma bölümünde değineceğim ama kısaca fiyatıyla doğru orantılı diyebilirim.

Sinbo SCM-2938 filtre kahve makinesinin özelliklerine de bakalım ve karşılaştırma bölümüne geçelim.

Boyutlar ve ağırlık: 170 x 310 x 230 mm (GxYxD) – 1.3 kg

Güç: 800 Watt

Kapasite: 1.2 litre (10-15 fincan) kapasiteli cam sürahi / demlik / karaf

Su haznesi: Ürünün su haznesi makinenin arka kısmında yer alıyor ve çıkarılamıyor. Su deposunun kendine ait küçük bir kapağı mevcut. Ürünün yan kısmında su seviyesi göstergesi de var ancak üzerindeki yazılar çok kolay okunmuyor.

ahve Makinesi İnceleme

Filtre haznesi: Sinbo filtre kahve makinesinin filtre haznesine yan kısımdan öne doğru çekilerek ulaşılıyor. Filtre haznesi tamamen plastik, çıkarılıp bulaşık makinesinde yıkanabiliyor. 2 numara (1×2) filtre kağıtlarının kullanımına daha uygun nispeten küçük bir haznesi var.

Damlama önleme: Sinbo filtre kahve makinesi de tıpkı diğer makineler gibi damlatmama özelliğine sahip.

Otomatik kapanma: Sinbo SCM-2938 filtre kahve makinesi, kahve hazırlandıktan sonra 1 saate kadar sıcak tutabiliyor ancak otomatik olarak kapanmıyor.

Karşılaştırma

Bosch, Philips, Sinbo Filtre Kahve Makinesi Karşılaştırma

Üç makinenin de özelliklerine genel bir baktıktan sonra şimdi sıra geldi karşılaştırmaya. Bosch TKA6A044, Philips HD7461/20, Sinbo SCM-2938 kahve makinelerininin farklarını birbirlerine göre artılarını ve eksilerini, olumlu ve olumsuz yönlerini kullanışlılık, işlev, fiyat ve tat açısından kıyaslayalım.

Boyutlar

Bosch, Philips, Sinbo Filtre Kahve Makinesi boyutlar Karşılaştırma

Yukarıdaki görselde de görüleceği üzere üç makinenin boyutları birbirinden farklı. Bosch TKA6A044, boyut olarak diğerlerine göre epey büyük. Eğer mutfağınızda yeriniz sınırlıysa bu makinenin boyutlarını göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Kapasite

Üç makinenin de kapasitesi birbiriyle aynı.

Su Haznesi

Su haznesi konusunda Bosch filtre kahve makinesi, çıkarılabilir yapıda olması sebebiyle, diğerlerine göre büyük avantaja sahip. Philips ile Sinbo’da su haznesi sabit. Bu iki makine tasarım olarak birbiriyle aynı gibi gözükse de önemli bir farkları var: Su haznesi ile filtre haznesinin kapak tasarımları.

Philips’te kahve koyulan bölümle su koyulan bölüm yan yana, ikisi de aynı kapağın altında. Bu durum, suyu doldururken filtre haznesine su dökülmesi veya kahveyi koyarken su haznesine kahve dökülmesi riskine sebep oluyor. Philips bu açıdan bir dezavantaja sahip.

Sinbo SCM-2938’de ise su haznesinin kendine ait küçük bir kapağı var. Filtre haznesi ise su haznesinden ayrı bir şekilde açılıyor. Bu durum Philips’e göre avantaj olsa da Sinbo’nun daha önemli bir dezavantajı var: Su seviyesi göstergesi çok buharlanıyor ve üzerindeki yazılar kolay okunmuyor. Philips’te ise böyle bir sorun yok.

Bu bölümü bitirmeden önce şunu da belirteyim: Özellikle makineyi koyacağınız yerin üstünde dolap veya raf varsa üste doğru açılan kapağa sahip olan sabit su depolu modellerde kullanım zorluğu yaşayabilirsiniz. Böyle bir durumda çıkarılabilir hazneli modeller sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca temizliği de kolay olacaktır.

Filtre Haznesi

Üç makinede de filtre haznesi çıkarılabiliyor. Sinbo’nun haznesi, kahve filtresi olarak kullanılabiliyor ve yıkanabiliyor. Böylece ekstradan kağıt veya çelik kahve filtresi kullanmadan da kahve hazırlayabiliyorsunuz.

Bosch ve Philips’in filtre haznesi Sinbo’ya göre daha büyük. 4 numara kağıt filtre bu iki makineye kolaylıkla sığıyor. Sinbo ise 2 numara kağıt filtre ile uyumlu.

Malzeme Kalitesi

Üç filtre kahve makinesi de her ne kadar plastik gövdeye sahip olsa da kullanılan plastik kalitesiyle birbirinden ayrışıyor.

Bosch ComfortLine, aralarında en kaliteli malzemeye sahip olan filtre kahve makinesi.

Philips Daily filtre kahve makinesi de Bosch’a yakın bir malzeme kalitesine sahip. Bir miktar fark ödenerek plastik ve paslanmaz çelik gövdeye sahip HD7462/20 modeli de alınabiliyor.

Sinbo SCM-2938’de ise fiyatı ile paralel olarak düşük kaliteli plastik malzeme kullanılmış. Sinbo’nun malzeme kalitesiyle ilgili kullanıcı şikayetlerinin sayısı da az değil.

Damlama Emniyeti

Üç makinede de damlama önleme özelliği mevcut. Kahve hazırlandıktan bir süre sonra demlik çıkartılırsa damlama olmuyor. Ancak kahve hazırlandığı sırada demlik çıkartılırsa kahve, bazen rezistansa damlayabiliyor.

Sıcak Tutma ve Otomatik Kapanma

Üç makinede de demliğin alt kısmında kahveniz hazırlandıktan sonra kahvenizi sıcak tutmaya yarayan ısı plakası mevcut. Ayrıca enerji tasarrufu ve güvenlik sebebiyle kahve demlendikten belli bir süre sonra makine otomatik kapanıyor. Ancak kapanma süresi markadan markaya değişiyor.

Philips HD7461/20 filtre kahve makinesi, 30 dakika sonra otomatik kapanacak şekilde ayarlanmış.

Bosch ComfortLine filtre kahve makinesinde ise 40 dakika sonra otomatik kapmaya ayarlanmış şekilde geliyor. Ancak bu süreyi 20 veya 60 olarak da ayarlayabiliyorsunuz.

Sinbo’da ise sıcak tutma özelliği bulunuyor ama otomatik kapanma özelliği yok.

Kireç Temizleme

Yüzde 98’i su olan bu içecek için su kalitesi çok önemli. Şebeke suyu ile kaynak suyu arasındaki tat farkını bizzat deneyerek gördük. Her ne kadar sürekli kaynak suyu kullanılsa da makinenin kireçlenme ihtimali var. Bu yüzden filtre kahve makinelerinde belli zaman aralıklarıyla manuel kireç temizleme yapmak gerekiyor. Kireç temizlemek için zaman aralıkları ve temizleme önerileri makinelerin kullanma kılavuzlarında belirtiliyor.

Makineyi kireçten arındırma konusunda Bosch filtre kahve makinesinde özel bir uyarı sistemine yer verilmiş. Kullandığınız suya göre suyun sertlik derecesini (yumuşak/orta/sert) seçiyorsunuz. Seçtiğiniz ayara göre de kireç temizleme zamanı gelince makine led uyarı veriyor.

Fiyatlar

Piyasa epey hareketliyken fiyat bilgisi vermek çok sağlıklı olmuyor, bu içeriği hazırlarken bile fiyatlar çok değişti. Ama kıyaslama yapılabilmesi açısından Mart 2022 fiyatlarından bahsedeceğim, güncel fiyatlara ise buradan ulaşabilirsiniz.

Bosch ComfortLine filtre kahve makinesi 800-850 TL civarına satılıyor. Beyaz renkli model ise biraz daha uygun fiyata bulunabiliyor.

Philips Daily Collection HD 7461 kahve makinesinin fiyatı 600-650 lira civarı.

Sinbo SCM-2938 filtre kahve makinesi ise fiyatıyla ön plana çıkıyor, 200-250 TL arasında bir fiyatla satılıyor. Bu haliyle Philips’ten 3 kat, Bosch’tan ise 4 kat daha ucuz.

Kahve Hazırlama Deneyimi ve Tadım Testimiz

Gelelim en önemli bölüme. Üç makinede de çeşitli zamanlarda birkaç defa kahve hazırladık. Karşılaştırmayı eşit şartlarda yapabilmek adına her defasında 400 ml su, 14 gr filtre kahve ve 2 numara filtre kahve kağıdı kullandık. Karafta veya fincanlarda ön ısıtma işlemi yapmadık. Hazırlanan kahveleri Türk kahvesi fincanlarına koyup hangi fincanın hangi makineye ait olduğunu söylemeden 5 farklı kişiye tattırdık. Kahveleri sıcaklık ve tat olarak değerlendirmelerini istedik. Genel olarak bu 5 kişinin tat ve sıcaklık sıralaması birbirine benzer sonuçlandı. Bu arada tadım testi yapan kişilerin kahve gurmesi olmadığını, french pressten filtre kahve makinesine geçiş yapan kişiler olduğunu da belirtmeden geçmeyeyim.

Test koşullarımız hakkındaki bilgilerden sonra artık geçebiliriz test sırasında yaşadıklarımıza:

Su haznesine su doldurma işleminde çıkarılabilir su haznesiyle diğerlerinden ayrışan Bosch ComfortLine gerçekten pratik bir kullanım sağlıyor. Su haznesi konusunda testin zayıf halkası ise kolay okunmayan su seviyesi göstergesiyle Sinbo oldu.

Filtre haznesine kahve doldurma işleminde ise Bosch ve Philips benzer iyi bir deneyim sundu. Sinbo’da ise filtre kapağını açarken sanki kırılacakmış hissi veriyor.

Kahve yapma süresi, bizim kullandığımız 400 ml su ile demliğe son damla kahve damlayana kadar beklediğimizde Bosch ve Sinbo kahveyi 4 dakika civarında hazırlarken Philips, diğerlerinden 1 dakika daha hızlı bitirdi. Bu arada birkaç kez de Bosch filtre kahve makinesindeki Aroma+ özelliği ile kahve hazırladık, 400 ml su ile demlenme süresi olarak büyük bir fark olmadı.

Kahve hazırlama esnasındaki ses seviyesi açısından makineleri kıyaslayacak olursak aralarında en sesli çalışan Bosch filtre kahve makinesiydi. Aroma+ özelliği aktifken ses seviyesi küçük bir miktar daha artıyor.

Kahvelerimizin hazırlık aşamasındaki deneyimlerimiz böyleydi. Şimdi de kahvelerin tadı ve sıcaklığından bahsedelim:

Bosch, Philips, Sinbo Filtre Kahve Makinesi tat Karşılaştırma

Elimizde gıda termometresi olmadığı için kahvelerin sıcaklığını kesin bir şekilde ölçemedik. Temassız ateşölçer ile ölçüm yaptık ama sağlıklı bir sonuç olmadığı için sıcaklıkları derece olarak paylaşmayacağım. Ancak şunu kesin bir şekilde söyleyebilirim ki hem ateşölçerle yaptığımız ölçümlerin sonucu hem de tadım yapan kişilerin söylediklerine göre bu üç makine içinde Sinbo SCM-2938 filtre kahve makinesinin yaptığı kahveler belirgin biçimde daha soğuk. Bosch TKA6A044 ve Philips HD7461’in yaptığı kahvelerin sıcaklığı ise birbiriyle benzer ve Sinbo’dan belirgin bir şekilde daha sıcak.

Daha önce de belirttiğim gibi kahveleri tadanlar bu konuda gurme olmasalar da bu üç makinenin yaptığı kahveleri tadan herkesin tat sıralamasında en sona koyduğu fincan her zaman Sinbo’nun yaptığı kahvenin konulduğu fincandı. Sinbo SCM-2938 filtre kahve makinesinin yaptığı kahveler, Bosch ve Philips’e göre daha lezzetsizdi.

En lezzetli kahveyi hangi makine yaptı?” diye soracak olursanız bunun kesin bir cevabı yoktu. Tadım yapanların bazıları Bosch’un yaptığı kahveyi en lezzetli bulurken, bazıları ise Philips’in yaptığı kahveyi beğendi. Ama bir oranlama yapacak olursak Bosch TKA6A044 filtre kahve makinesinin kahvesini beğenenler çoğunluktaydı.

Bu arada İstanbul’un şebeke suyunu kullanarak da bir test yaptık ve kaynak suyla arasındaki farkı bizzat gördük. Şebeke suyuyla yapılan kahvelerin tadı birbirine çok benziyordu. Kahveler, kaynak suyuyla yaptıklarımıza göre daha sert ve acıydı.

Hangisi En İyisi?

Hangi Filtre Kahve Makinesini Tercih Etmeli?

Sadece üç tane filtre kahve makinesi arasından seçim yapacak olsak da “En iyi filtre kahve makinesi hangisi?” veya “Hangi filtre kahve makinesini almalıyım?” gibi sorulara kesin bir cevap vermek çok zor. Çünkü bu sorunun cevabı kişinin öncelikle bütçesine, sonrasında beklentilerine, ihtiyaçlarına hatta makinenin koyulacağı yere göre bile değişiklik gösteriyor.

Filtre kahve makinesi almayı düşünüyorsanız ve bütçeniz kısıtlıysa Sinbo SCM-2938 filtre kahve makinesini neredeyse büyük bir french press fiyatına alabilirsiniz. Ancak bu düşük fiyat karşılığında beklentinizi de düşük tutmanız gerekiyor. Zira hem bizim deneyimlediğimiz hem de internette birçok yorumda rastladığımız kolay kırılabilen düşük kaliteli malzeme ve sıcak olmayan kahve bu makinenin olumsuz yönleri.

Philips HD7461, kaliteli malzeme, sıcak ve lezzetli kahvesiyle Sinbo’ya göre büyük avantajlara sahip ancak Sinbo’dan 3 kat daha pahalı. Eğer uzun ömürlü ve performansı iyi bir filtre kahve makinesi istiyorsanız ve bütçeniz yeterliyse Philips Daily Collection filtre kahve makinesi iyi bir tercih.

Özelliklerine, performansına ve avantajlarına baktığımızda bu üç makine içerisinde en iyisi Bosch TKA6A044 ComfortLine filtre kahve makinesi. Her ne kadar Sinbo’dan 4 kat daha yüksek bir fiyata sahip olsa da aradaki malzeme kalitesi, performans ve pratik kullanım farkı da epey fazla.

Sonuç olarak karşılaştırdığımız bu üç makine arasında tercihi büyük ölçüde bütçe belirliyor. Bütçeniz kısıtlı ise Sinbo filtre kahve makinesi fiyat/performans açısından iyi bir tercih. Ancak eğer Philips filtre kahve makinesini satın alabilecek durumdaysanız, gerek su haznesinin kullanım kolaylığı gerek de aroma ve kireç uyarı sistemi gibi ekstra özellikleri düşünüldüğünde Bosch ComfortLine kahve makinesi aradaki fiyat farkından fazlasını sunduğu için Philips’ten daha iyi bir tercih olacaktır.

Bu arada, henüz deneme fırsatı bulamasak da Bosch ile benzer özelliklere sahip olup biraz daha uygun fiyata satılan Grundig KM 5860 P Newline filtre kahve makinesini de değerlendirebilirsiniz.

Bosch TKA6A044, Philips HD7461/20, Sinbo SCM-2938 Filtre Kahve Makinesi Karşılaştırma
Bosch TKA6A044, Philips HD7461/20, Sinbo SCM-2938 Filtre Kahve Makinesi Karşılaştırma

Siz de düşüncelerinizi paylaşın

      Yorum yapın

      Deneyimliyorum.com
      Logo