Zojirushi SM-YAF48 ve SM-TA48 Termos Bardak Matara Karşılaştırma

Zojirushi SM-YAF48 ve SM-TA48 Termos Bardak Matara Karşılaştırma

1 yıl önce aldığımız ve uzun zamandır aktif kullandığımız Zojirushi marka termos bardak mataralarını inceleyip Zojirushi SM-YAF48 ve SM TA48 termos muglarını dayanıklılık, kullanışlılık ve performans açısından kullanıcı gözüyle yorumlayıp karşılaştıracağım.

Önce termos bardakların özelliklerine kısaca bakalım:

Zojirushi SM-YAF48

Zojirushi SM-YAF48 Termos Bardak İnceleme

Zojirushi SM-YAF48-XA termos, bardak formunda bir matara. Paslanmaz çelik gövdeye sahip Zojirushi SM-YAF48, 1 mm’lik dünyadaki en ince vakum katmanına sahip. Bu sayede Stanley gibi rakiplerine göre daha hafif ve kibar bir yapısı var.

Zojirushi SM-YAF48 Termos Bardak inceleme

Termosun kapasitesi, adındaki 48 sayısından da anlaşılacağı üzere 0,48 lt, yani 480 ml. Boyutlarına bakacak olursak da 8-8,5 cm genişliğe ve 21,5 cm yüksekliğe sahip. Bu kısa ve geniş yapısı sayesinde birçok arabanın içecek koyma bölümüyle uyumlu. Ayrıca benzin istasyonlarındaki veya kahve dükkanlarındaki kahve makinelerine de sığıyor.

Zojirushi SM-YAF48 termos bardağın ağız genişliği 7.5 cm. Bu geniş ağız, kolay içme ve kolay temizleme gibi avantajlar sağlarken aynı zamanda içindeki sıvının daha çabuk soğumasına veya ısınmasına sebep oluyor. Sıcak tutma performansına karşılaştırma bölümünde değineceğim. Şimdilik Zojirushi’nin açıkladığı rakamlarla yetineyim: Zojirushi SM-YAF48 termos mug, 6 saat sıcak / soğuk tutabiliyor. 81°C sıcaklıkta 1 saat, 56°C’de 6 saat sıcak tutma, 10°C’de 6 saat soğuk tutma kapasitesi var.

Zojirushi SM-YAF48 Termos Bardak kapak

Zojirushi SM-YAF48 termosun kapağı tek tuşla rahatça açılıyor ve içerken aşağı düşmüyor. Ayrıca kapağındaki güvenlik kilidi, yanlışlıkla açılmaları engelliyor. 1 yılı aşkın kullanımımızda herhangi bir sızdırma sorunu yaşamadık. Bu konuda gerçekten başarılı.

Ben çelik gri rengini tercih ettim. Üzerinde kaplama veya boya olmadığı için boya atması gibi bir sorun yaşamadım ancak en ufak bir düşmede çizikler ve deformeler oldu. Ayrıca bu gri rengi parmak izini ve kirleri çok belli ediyor.

Zojirushi SM-TA48

Zojirushi SM-TA48 Termos Matara İnceleme

Zojirushi SM-TA48-PA matara formunda ince ve uzun yapıda bir termos. 6,5-7 cm çapında, 22 cm uzunluğundaki bu termos 480 ml kapasiteye sahip. Bunun dışında 360 ml kapasiteli SM-TA36 ve 600 ml kapasiteli SM-TA60 modelleri de var. Bizdeki pembe renkli, bunun dışında birçok renk seçeneği bulunuyor. Şu anda SM-TA48 modeli piyasada pek bulunmasa da SM-SA48 ve SM-SC48 gibi devam modelleri satışa sunulmuş durumda.

Zojirushi SM-TA48 Termos Matara inceleme

Zojirushi SM-TA48 termos mataranın ağız genişliği 4 cm. Ağzı dar olduğu için temizliği biraz zor oluyor ama Zojirushi bu termosun içinde özel bir kaplama kullanmış. Bu kaplama sayesinde termosun içi kir tutmuyor, temizliği için suyla çalkalamak bile çoğu zaman yetiyor.

Zojirushi SM-TA48 Termos Matara kapak

Termosun kapağı tek tuşla kolayca açılıyor. İçindeki birçok parça sökülüp ayrı ayrı temizlenebiliyor. Kapaktaki güvenlik kilidi kazara açılmaların önüne geçiyor. Kullanım süremiz boyunca bu termosta da herhangi bir sızdırma problemi yaşamadık.

Zojirushi SM-TA48, üreticinin verilerine göre 1 saat sonunda 87°C, 6 saat sonunda ise 71°C sıcaklıkta tutabiliyor. Resmi değerleri karşılaştırdığımızda Zojirushi SM-TA48 modeli, SM-YAF48 modelinden çok daha başarılı gözüküyor. Peki gerçek hayatta performansı nasıl, bunun cevabını karşılaştırma bölümüne saklıyorum.

Karşılaştırma

Zojirushi SM-TA48 mi Zojirushi SM-YAF48 mi?

Gelelim Zojirushi SM-YAF48 ile Zojirushi SM-TA48 modelini olumlu, olumsuz yönleri ve farkları açısından karşılaştırmaya:

Tasarım

Zojirushi SM-YAF48 ile Zojirushi SM-TA48 termosların en temel farkı tasarımları. Zojirushi SM-YAF48 bardak (mug) formunda iken Zojirushi SM-TA48 ise matara formunda. Bu tasarım farkı temizlikten yalıtıma birçok şeyi etkiliyor. Hepsine ilgili kısımlarda teker teker değineceğim.

Zojirushi SM-YAF48 ve SM-TA48 Termos Bardak Matara tasarım

Zojirushi SM-YAF48, kısa ve geniş yapısı sayesinde özellikle araba ile seyahatlerde büyük avantaj taşıyor. Hem arabanın bardaklık bölümünde daha sağlam duruyor hem de daha kolay tutulup daha rahat içiliyor.

Zojirushi SM-YAF48 ve SM-TA48 Termos Bardak Matara araç içi bardaklık

Kağıt üzerinde SM-TA48 modelinden sadece 1 cm kısa olsa da SM-YAF48’in kapağı termosun içine doğru kapandığı için termosun kapaksız hali SM-TA48’den çok daha kısa. Bu sayede benzin istasyonu veya kahve dükkanlarındaki makinelere sığabiliyor.

Zojirushi SM-YAF48 ve SM-TA48 Termos Bardak Matara kapak

Temizlik

Termosları temizleme kolaylığı açısından kıyasladığımızda SM-YAF48, geniş ağız yapısıyla SM-TA48’in önüne geçiyor. İçine elimizi sokup süngerle rahatça temizleyebiliyoruz. Kapaktaki ağızlık kısmı çıkartılamıyor olsa da bu parça da geniş olduğu için rahatlıkla temizleniyor.

Zojirushi SM-YAF48 ve SM-TA48 Termos Bardak Matara temizlik

SM-TA48 ise içindeki özel kaplama sayesinde leke tutmuyor ve çoğu zaman temizlik için sabunlu suyla çalkalamak yetiyor. Kapağındaki birçok parça çıkarılabilse de özellikle ağızlık kısmı küçük olduğu için temizlemesi diğer modele göre daha zor oluyor.

Sıcak Tutma Performansı

İki termosun da sıcak tutma performansını ölçmek için kendimizce basit bir test yaptık. İki termosa da sıcak su doldurup 1 saat sonra ve 7 saat sonra olmak üzere iki ölçüm yaptık. Ölçümü gıda termometremiz olmadığı için temassız ateş ölçerle yaptık. Sonuçlar çok sağlıklı olmasa da en azından fikir verebileceğini düşündüğüm için aşağıda tabloda paylaşıyorum:

MODELBAŞLANGIÇ SICAKLIĞI1 SAAT SONRAKİ SICAKLIK7 SAAT SONRAKİ SICAKLIK
Zojirushi SM-TA4875°C72°C64°C
Zojirushi SM-YAF4875°C69°C53°C

Yukarıdaki değerler ölçüm yapılan alete, içeceğe göre değişebilir ancak çıkan sonuç -Zojirushi’nin de paylaştığı verilerde de olduğu gibi- Zojirushi SM-TA48 modelinin sıcak tutma performansı, Zojirushi SM-YAF48 modelinden daha iyi.

Zojirushi SM-YAF48 termosun ağız kısmının geniş olması, ısı kaybının da fazla olmasına yol açıyor. Bu arada termosların içerisinde sıcak içecek varken SM-YAF48’in ağız kısmı, SM-TA48’dan daha sıcak olduğunu da belirteyim.

Kapak

İki termosun kapak yapıları farklı olsa da ikisi de üzerindeki düğmeyle tek elle rahatlıkla açılıyor. Açılan kapak kendi içinde sabitleniyor ve içerken aşağı düşmüyor. Ayrıca kapaktaki güvenlik kilidi, yanlışlıkla açılmaları engelliyor. İki termosun da kapakları çok başarılı. Kullandığımız süre boyunca hiç sızdırmadılar.

Dayanıklılık

Zojirushi termoslardaki ince vakumlu katman, bu termosların rakiplerine göre daha küçük ve hafif olmasını sağlıyor. Zojirushi termosların malzeme kalitesi gayet iyi ancak çok narin yapıları var. Bunu incelediğimiz iki termos için de söyleyebilirim. Bu termosları dikkatli kullanmak gerekiyor. En ufak bir düşmede çizilip deforme olabiliyorlar. Gövdelerinde bir yamulma veya içe çökme yaşamadık ama birkaç yerinde çizikler oluştu.

Zojirushi SM-YAF48 ve SM-TA48 Termos Bardak Matara yorum

Sonuç

Zojirushi SM-TA48 termos matara ile SM-YAF48 termos bardağın farklarından, birbirlerine kıyasla avantajlı veya dezavantajlı olduğu durumlardan bahsettim. İki model arasındaki tercih, sizin kullanım şeklinize ve beklentinize bağlı.

İki termosun da ortak özelliği Stanley gibi rakipleriyle karşılaştırıldıklarında daha kibar ama daha narin olmaları. Zojirushi termoslar dağda, bayırda, kampta yani outdoor kullanımdan ziyade evde, ofiste, okulda yani günlük kullanım için daha uygunlar.

3 Yorum
  1. Thanks for your blog, nice to read. Do not stop.

  2. Tebrikler, güzel bir karşılaştırma olmuş. Merak ettiğim bir nokta üretim yerleri aynı mı acaba bunların?

    Yorum yapın

    Deneyimliyorum.com
    Logo